Get Adobe Flash player

PLAN ZAJĘĆ 2017/2018

Rekrutacja 2017/2018

Jubileusz XXV lecia

zobacz nas także na

Patron Naszej Szkoły

OGNISKO MUZYCZNE

RADA RODZICÓW

licznik odwiedzin

strony

strony|wpisy |top

  • ostatnie 24h: 263
  • ostatnie 7 dni: 1 137
  • ostatni miesiąc: 4 903
  • aktualnie online: 3

Owiedziło nas

30090 gości

PATRONAT MEDIALNY

Nasi przyjaciele

 

Szkoła w obiektywie

Historia Szkoły

Więcej starych fotografiiAkt powołania do życia PSM I st. w Lubaniu

 

   Zarządzeniem z dnia 22 X 1991 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki powołało do życia Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Lubaniu, której dyrektorem mianowano mgr Adama Koczana.

   Szkoła Muzyczna rozpoczęła swą działalność od lutego 1992 roku, otwierając tak zwany rok zerowy. Przesłuchania wstępne dzieci i młodzieży odbyły się 6 i 7 II 1992 roku. Przyjęto 44 uczniów do klasy fortepianu mgr Beatrycy Wiktorowskiej i mgr Doroty Rośniak oraz do klasy akordeonu mgr Leszka Kolanowskiego. Część uczniów (15 osób) czekała na nauczyciela gitary. Z uwagi na trwający remont budynku na Kamiennej Górze zajęcia odbywały się w pomieszczeniach zastępczych Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Lenina w Lubaniu.     

   Od 20 maja 1992 roku zajęcia dydaktyczne zostały przeniesione do obecnego gmachu PSM I stopnia. Od tego czasu zostało uruchomionych kilka sal lekcyjnych. Przesłuchania końcowe odbyły się 22 i 23 czerwca 1992 roku. Programu uczniów przysłuchiwała się komisja w składzie: dyrektor mgr Adam Koczan, mgr Beatryca Wiktorowska i mgr Dorota Rośniak. Wszystkie dzieci zdały egzamin i zostały zakwalifikowane do klasy pierwszej, kilkoro z nich do klasy drugiej. Rok szkolny został zakończony 2 VI 1992 roku.

   W chwili obecnej w roku 2006 w szkole kształci się około 100 uczniów, których uczy 11 nauczycieli o specjalnościach:

- akordeon,

- gitara,

- flet,

- fortepian,

- skrzypce,

- klarnet,

- saksofon.

Od roku 2002 dyrektorem szkoły jest mgr Paweł Okienko.

   Zajęcia odbywają się w pięknym zabytkowym budynku na Kamiennej Górze w Lubaniu, który umieszczony jest na terenie parku z wieloma pomnikami przyrody.

SZKOŁA MUZYCZNA I STOPNIA IM. OSKARA KOLBERGA W LUBANIU

   Zarządzeniem z dnia 22 października 1991r. Minister Kultury i Sztuki w Warszawie powołał do życia Szkołę Muzyczną I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu.

   W dniu 17 kwietnia 2000 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy MKiDN a Powiatem Lubańskim w sprawie przejęcia prowadzenia Szkoły Muzycznej I stopnia przez Organ Samorządu Terytorialnego – Starostwo Powiatowe w Lubaniu. Nadzór pedagogiczny nad szkołą sprawuje Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

   W 2006r. zostało nadane szkole imię Oskara Kolberga  w związku z obchodami 15-lecia działalności szkoły muzycznej.

Głównym zadaniem szkoły muzycznej w procesie edukacji jest:

* rozbudzanie i rozwijanie podstawowych zdolności artystycznych dzieci i młodzieży

* umuzykalnienie oraz przygotowanie wrażliwych i świadomych odbiorców muzyki

* przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia zawodowego w szkołach muzycznych w wyższego stopnia

* wychowanie osób oddziałujących na otoczenie w sferze kultury.

   Szkoła Muzyczna I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu kształci uczniów w takich specjalnościach jak : akordeon, fortepian, flet poprzeczny, gitara, klarnet, skrzypce oraz trąbka i waltornia.

   Oprócz zajęć indywidualnych gry na danym instrumencie uczniowie zdobywają wiedzę w trakcie zajęć teoretycznych: kształcenie słuchu, rytmika, audycje muzyczne. W szkole odbywają się także zajęcia chóru oraz zespołów instrumentalnych.

   Uczniowie szkoły muzycznej oprócz nauki mają okazję uczestniczyć w imprezach i wycieczkach organizowanych prze Dyrektora szkoły, Grono Pedagogiczne oraz Radę Rodziców. Uczniowie reprezentują szkołę w niezliczonej ilości przeglądach oraz konkursach organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz inne szkoły muzyczne w Polsce. Absolwenci szkoły z powodzeniem kontynuują naukę w szkołach muzycznych II stopnia w całej Polsce. Wychowankowie naszej szkoły są także studentami Akademii Muzycznych. Szkoła Muzyczna I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu współpracuje z wieloma podmiotami na terenie Miasta Lubania i Powiatu Lubańskiego, uświetniając występami uczniów i nauczycieli imprezy okolicznościowe oraz upowszechniają kulturę muzyczną poprzez audycje umuzykalniające dla przedszkoli i szkół.

   Nasza szkoła jest także organizatorem konkursów muzycznych dla szkół muzycznych I st. o zasięgu regionalnym, które na stałe weszły do kalendarza regionu dolnośląskiego.
Są to:

- Międzyszkolny Konkurs Miniatur

- Dolnośląski Konkurs Akordeonowy

- Dolnośląskie Miniaturowe Zmagania Flecistów

   Z uwagi na duże zainteresowanie nauką gry na instrumentach przy SM I st. im. Oskara Kolberga w roku 2003r. powstało Społeczne Ognisko Muzyczne pod patronatem Jeleniogórskiego Towarzystwa Muzycznego w Jeleniej Górze.

Szkoła Muzyczna I st. im. Oskara Kolberga
Al. Kombatantów 11, 59-800 Lubań
tel./fax. (75) 722-28-91
psmluban@wp.pl www.psmluban.pl